Ле Паризјен: Мбапе се сели во Реал Мадрид!

Флорентино Перез конечно ќе ја реализира својата голема желба и од идната сезона во тимот на Реал ќе го има најдобриот француски фудбалер Килијан Мбапе.

Веста денеска ја објави реномираниот француски весник Ле Паризјен кој тврди дека за одлуката на Мбапе веќе се известени играчите, стручниот штаб и раководството на ПСЖ. Крилниот играч ќе биде слободен претстојното лето затоа што ја игра последната сезона во дресот на францускиот шампион и без отштета ќе се пресели на „Сантијаго Бернабе“.

https://twitter.com/le_Parisien/status/1753820100895899708?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1753820100895899708%7Ctwgr%5Eb48f4022ffe4b1e924efa75833f1d37cc80d6c2a%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fsport1.mk%2Ffudbal%2Fligi%2Fle-parizjen-tvrdi-mbape-go-izbral-real-madrid

Мбапе е јаготката на шлагот за Реал, Перез и Анчелоти кои неколку години наназад внимателно го составуваа мозаикот и направија исклучително силен колектив, претежно од млади фудбалери кои можат уште една деценија да го носат тимот. Ако навистина се пресели во Реал, Мбапе ќе има друштво во неколку свои сонародници бидејќи таму веќе настапуваат Камавинга, Чуамени и Менди