Лејвер куп: Руд му донесе водство на Тимот на Европа

Второрангираниот тенисер на АТП листата Каспер Руд го совлада попладнево Американецот Џек Сок со 6-4, 5-7, 10-7 и со тоа му донесе почетно водство на Тимот на Европа против Тимот на остатокот од светот на егзибисикиот Лејвер куп што денеска почна во Лондон.

На норвешкиот тенисер за триумфот над 128. светски тенисер му беа потребни еден час и 47 минути.

Денеска на програмата ќе бидат одиграни уште два натпревари во поединечна конкуренција и еден во двојки.

На теренот прво ќе излезат Гркот Стефанос Циципас и Аргентинецот Диего Шварцман, а од 20 часот на програмата е дуелот меѓу Британецот Енди Мареј и Алекс де Минор од Австралија.

Програмата ќе биде завршена со натпреварот во двојки меѓу швајцарско – шпанската комбинација Роџер Федерер и Рафаел Надал против американските тенисери Сок и Френсис Тијафо.

За Федерер тоа ќе биде проштален натпревар во кариерата во која освои 20 грен – слем титули.

Покрај Федерер и Надал, Европа на Лејвер купот ќе ја претставуваат и Србинот Новак Ѓоковиќ, Гркот Стефанос Циципас, Британецот Енди Мареј и Норвежанецот Каспер Руд, а Италијанецот Матео Беретини ќе биде замена.

Селектор на репрезентацијата на Светот е поранешната американка ѕвезда на „белиот спорт“ Џон Мекинро, кој ги пријави Канаѓанецот Феликс Оже-Алјасим, Американецот Тејлор Фриц, Аргентинецот Диего Шварцман, Австралиецот Алекс Де Минор, покрај споменатите Американци Џејк Сок и Франческо Тиафо, а резерва е нивниот сонародник Томи Пол.

На Лејвер купот секој ден на распоредот се три поединечни меча и еден дуел во двојки, со тоа што победата во секој меч првиот ден носи еден бод, вториот ден два а третиот ден во игра се три бода. Победник е онаа репрезентација која прва ќе успее да собере 13 бодови.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.