Леброн Џејмс со најмногу кошеви во историјата на НБА

42

Леброн Џејмс синоќа не успеа од линијата за слободни фрлања да им даде шанса на ЛА Лејкерс да ја прекинат низата порази.

Загубија со 117:115, но тој горчлив вкус остана во сенка на величествениот рекорд што го постави на натпреварот со Голден Стејт Вориорс.

Џејмс со тројка во третата четвртина стана најдобриот стрелец во НБА лигата на сите времиња, ако се земе предвид регуларниот дел од сезоната и плеј-офот. Тој го надмина Карим Абдул-Џабар и сега има 44.157 поени, осум повеќе од другата поранешна легенда на Лејкерси. Му беа потребни 1616 натпревари, 181 помалку од Карим.

Абдул-Џабар останува најдобар стрелец на сите времиња гледајќи го само регуларниот дел од сезоната, што се брои како официјален рекорд. Тој постигнал 38.387 поени, додека Џејмс е трет со точно 36.500. Карл Мелоун (36.928) би требало да го претекне во следните 20 натпревари, а Абдул-Џабар следната сезона.

Што се однесува до рекордот што го собори синоќа, прашање е дали воопшто ќе добие шанса да го поправи во плеј-офот оваа сезона, бидејќи Лејкерси со 26-31 се деветти на Западот и најверојатно своето место ќе го бараат преку плеј-офот. Поразот од Вориорс со 117-115 беше нивни трет во низа и седми во последните девет натпревари.

И можеа да го избегнат доколку Џејмс беше побезбеден од линијата за слободни фрлања. Стивен Кари го фаулираше за тројка на 2,4 секунди пред крајот и ако Леброн ги погодеше сите тројки, ќе одеше во продолжение. Против Вориорс, Џејмс постигна 26 поени, иако со многу неефикасни шутови од 9/27, со 15 скока и осум асистенции. Го собори личниот рекорд со 22 последователни натпревари со најмалку 25 поени. Тој е и рекордер со најмногу двоцифрени натпревари во низа, на својот роденден пред Нова година надмина 1000.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.