Легендарниот Лауда во лоша здравствена состојба по операција

Трикратниот шампион во Формула 1, Ники Лауда е во лоша состојба во виенската болница, откако беше подложен на трансплантација на белите дробови.

Шеесет и деветгодишниот австриец беше опериран во четвртокот поради тешка болест на белите дробови, велат од болницата. Претходно, Лауда помина низ две трансплантации на бубрег.

„Молиме за разбирање, семејството не сака да дава јавни изјави, се обидуваме да ја сочуваме приватноста на семејството Лауда“, објавија од болницата.

Според медиумите во Австрија, сепак, тоа е сериозна операција по која Лауда е во животна опасност.

Белите дробови на Ники Лауда беа повредени уште при ужасната несреќа на „Нирбургринг“ на 1 август 1976. Тогаш Лауда вдиши отровен чад, што води до тешки повреди на белите дробови. Ова беше најголемата штета по тешката несреќа во која изгоре голем дел од телото на пилотот. Од тогаш, белите дробови на Лауда функционирале ограничено.

Австриецот е во болница веќе 13 дена, а неговата состојба е далеку по драматична од претходните предвидувања.

Се верува дека Лауда фатил летен грип на Ибица и првично ја потценил ситуацијата. Кога симптомите се влошиле, сопственикот на авиокомпанијата „Laudamotion“ оди директно во Виена.

Поради големиот вирус, Лауда првично помина неколку дена во единицата за интензивна нега пред да се врати во нормален режим. Меѓутоа, во четвртокот неговата состојба се влошила повторно.