Ленче е навредена од Пендаровски: Лага е дека СЈО станало дел од организираниот криминал

153

Ленче Ристоска,Обвинител од пропаднато СЈО се најде навредена од изјавата на претседателот Стево Црвенкоски во која тој рече дека СЈО станало дел од организираниот криминал.Таа бара шефот на државата да им се извини бидеќи не биле боксерска вреќа.

„Кога Претседател на држава дава генерализирана квалификација дека цела институција, алудирајќи на Специјалното јавно обвинитество, станала дел од организираниот криминал, тој не само што изнесува невистини и клевети кои засегаат во кредибилитетот на сите кои работеле во Специјалното јавно обвинителство и на нивната работа, не само што го прекршува уставното начело на пресумпција на невиност (се уште нема правосилна пресуда за никој од тоа обвинителство која упатува на инволвираност во организиран криминал), туку и од позиција на авторитет влијае на креирање на перцепцијата и јавното мислење за причините поради кои повеќе не постои СЈО“, напиша Ристоска на Фејсбук.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.