Лестер убедлив кај Лидс, Фулам го доби дербито на дното во Премиер лигата

Во последниот натпревар од седмото коло на англиското фудбалско првенство, Лестер Сити на гостувањето го победи Лидс Јунајтед со 4:1 пробивајќи се на второто место на табелата.

Најдобар играч на мечот беше двојниот стрелец Јури Тиелманс. Белгискиот играч од средниот ред ги постигна вториот и четвртокот погодок за гостите, во 21 и во 90 минута, а меѓу стрелците се впишаа и Харви Барнс во 2 и Џејми Варди во 76 минута. За Лидс стрелец бепше Стјуарт Далас во 48 минута,

Лестер сега е втор со 15 бодови, бод помалку од водечкиот Ливерпул, а бод повеќе од третиот Тотенхем.

Во дербито на дното на првенствената табела Фулам на свој терен со 2:0 беше подобар од Вест Бромвич Албион кој по поразот падна во зоната на испаѓање, бидејќи во седумте кола забележа четири порази и три ремија, со кои е на 18-то место. Фулам, пак, со новите три бода односно првата првенствена победа има четири бодови и е место погоре.

Стрелци за Фулам беа Боби Рејд во 26 и Ола Ајна во 30 минута.