Левица ќе поднесе кривична пријава против Заев за загрозување на независноста

893

Политичката партија Левица, утре ќе поднесе кривична пријава против до јавното обвинителство премиерот Зоран Заев за кривично дело против државата – загрозување на независноста.

Од Левица во писменото соопштение се наведува дека прифаќањето на недостоинствениот предлог „Република Илинденска Македонија“ за севкупна (надворешна и внатрешна), таксативно се исполнети сите законски елементи на посоченото тешко политичко кривично дело кое се гони по службена должност и за кое законот предвидува најмала казна од пет години затвор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.