Левица повикува на протест поради отворање на клуб на бугарскиот Хитлер

Поради отворањето на контроверзното здружение именувано по фашистичкиот државник, слуга на Хитлер и борец против македонизмот „Цар Борис III”, бугарскиот Хитлер, Левица – Охрид ја повика целокупната „здраворазмуна јавност на протест против уривање на уставниот и државен поредок на Република Македонија и против разгорувањето на национална омраза“! Да го зачуваме достоинството на македонската нација и споменот на македонските антифашистички борци и да не дозволиме рушење на интегритетот на државата, порача партијата.

На 7-ми октомври (петок) со почеток од 11 и 30 часот на улица „Македонски Просветители”, пред ТЦ Амам – Охрид, да се мобилизираме и да го искажеме нашиот антифашистички порив.

Не за славење на крвници на македонската нација и не за воздигнување на непријателите на човештвото!

Не за бугарскиот Хитлер!

Најстрого го осудуваме отворањето на овој клуб во Република Македонија и премолчувањето од страна на Владата која директно ја подржува рехабилитацијата на фашизмот.

Сплотени против империјализмот и антимакедонизмот, да го искажеме народниот револт.

Смрт за фашизмот, слобода на народот!“, се вели во прогласот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.