Либан на Италија ќе и го испорача некогашниот сенатор и близок со Берлускони заради врските со мафијата

„Либан на барање на Италија,прифатил да го испорача поранешниот сенатор Марчело дел Утриј“, кој на средината на април беше уапсен во Бејрут на основа на потерница на Интерпол, изјави неговиот адвокат Насер Халил.

Халил најавил дека ќе се жали за одлуката за испорачување.

Повикувајќи се на званични неименувани извори, агенцијата АФП пренесе дека либанскиот претседател во заминување Мишел Сулејман, потпишал споразум за испорака со Италија само неколку часови пред истекот на мандатот на полноќ.

Засега не е познато кога Дел Утриј (72) ќе биде испорачан. Пред две недели највисокиот апелационен суд во Италија ја потврдил пресудата како конечна и дека таа може да се обжали.

Судот во Палермо минатиот месец го прогласи Дел Утриј за бегалец кога беше утврдено дека ја напуштил земјата пред изрекувањето на конечната пресуда.

Дел Утри беше соработник на Силвио Берлускони и поранешен сенатор. Судот го осуди за припаѓање на мафија, наведувајќи дека тој посредувал меѓу мафијашките шефови и Берлускони пред неговиот поранешен премиер да влезе во политика.

Тој порано нема никакви врски со сицилијанската мафија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.