Лидерите на земјите од БРИКС ќе разговараат за Газа на вонредна седница на 21 ноември

Лидерите на земјите од БРИКС ќе одржат итна видео-конференција на 21 ноември на која ќе разговараат за ситуацијата на Блискиот Исток, вклучително и појасот Газа, се вели во соопштението од кабинетот на јужноафриканскиот претседател.

Се очекува рускиот претседател Владимир Путин да учествува на конференцијата, според соопштението, Јужна Африка сега претседава со БРИКС.

„Лидерите на земјите од БРИКС – Бразил, Русија, Индија и Кина – ќе се соберат [под јужноафриканското претседателство] на итен виртуелен состанок, поканувајќи ги лидерите на [новите] земји на БРИКС – Саудиска Арабија, Аргентина, Египет, Етиопија, Иран и Обединетите Арапски Емирати“, се вели во соопштението.

Јужноафриканскиот претседател Сирил Рамафоса треба да го започне состанокот со говор, по што ќе следат изјави од претставници на земјите членки на БРИКС и земјите кои се поканети да се приклучат во однос на хуманитарната криза во Газа. На состанокот ќе учествува генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш. Предвидено е учесниците да донесат заедничка изјава.