Лига куп: Њукасл победи во Саутемптон

Во првиот дуел од полуфиналето на англискиот фудбалски Лига куп, во вторникот вечерта Њукасл Јунајтед како гостин со 1:0 го совлада Саутемптон.

Единствениoт погодокот го постигна во 73 минута го постигна Џоелинтон. Кај домашните во 83 минута поради втор жолт картон беше исклучен Дуе Чалета-Цар.

Реваншот е за една седмица во Њукасл.

Втората полуфинална двојка ја сочинуваат Нотингем Форест и Манчестер Јунајтед својот првиот меч ќе го играат во сред.

Финалето е закажано за 26-ти февруари.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.