Лил стаса до четвртата титула шампион на Франција

Lille's Burak Yilmaz, left, celebrates with Renato Sanches, center, and Yusuf Yazici after scoring the second goal from the penalty spot during the French League One soccer match between Angers and Lille at the Raymond Kopa Stadium in Angers, France, Sunday May 23, 2021. (AP Photo/Lewis Joly)

Фудбалерите на Лил на гости го совладаа Анже со 2:1 во рамките на последното 38-мо коло на француското првенство и за бод пред Пари Сен Жермен и по десет години повторно станаа прваци.

Стрелци за Лил беа Жонатан Давид во 10 и Бурак Илмаз од пенал во првата минута од судиското продолжение на првото полувреме, додека Анже успеа да намали во втората минута од судиското продолжение на натпреварот преку Анџеоло Фулгини.

ПСЖ на гостувањето кај Брест победи со автоголот на Ромен Февре во 37 и погодокот на Килиан Мбапе во 71 минута, но тоа не беше доволно за четвртата шампионска титула по ред.

За Лил ова е четвртиот триумф во историјата на елитното национално натпреварува по титулите во 1946, 1951 и 2011 година,

Лил со тоа се израмни според бројот титули со Ница, а почесто прваци биле Ремс и Борди со по шест, Лион со седум, Нант и Монако имаат по осум, ПСЖ и Марсеј по девет, а сѐ уште најмногу титули има Сен Етјен – десет, кој оваа сезона на заврши на 11-то место.