Лиле Стефанова е избрана за обвинител во Републичкото обвинителство

Лиле Стефанова денеска е избрана за обвинител во Републичкото обвинителство, односно стана еден од десетте заменици на републичкиот јавен обвинител.

На ова позиција уште неколку дена е обвинителот Љубомир Јовески, затоа што мандатот му истекува на 25 декември.

Стефанова беше дел од тимот на СЈО, а до пред изборот работеше во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција.

Таа е позната по предметите како ,,Империја” и „Плацеви на Водно”, кои завршија со осудителни пресуди за обвинетите. Во овие предмети беше извршена и конфискација, односно беше одземен имотот на братучедите, екс премиерот Никола Груевски и екс директорот на УБК Сашо Мијалков.