Лиле Стефанова: Не сум експерт за криминал, туку против криминал, прашувајте ја Катица Јанева

128

Специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова утрово се појави во Кривичниот суд каде денеска се одржува рочиштето за случајот „Титаник“, а обвинението го застапува токму таа.

На новинарско прашање, дали е правилна процедурата обвинител да контактира со осомничен, како што тоа го направи Катица Јанева со Орце Камчев и на тој начин да го убедува да стане сведок во други истраги, Стефанова одговори дека не е експерт за криминал, туку дека е експерт против криминал и дека за сите прашања новинарите треба да ја прашаа нејзината шефица во заминување Катица Јанева.

Откако италијанскиот весник „Ла Верита“ објави аудио снимка, на која тврди дека се слуша гласот на Јанева, реагираше и самата специјална обвинителка. Таа не негираше дека тоа е нејзиниот глас туку рече дека разговарала со лицето О.К., со цел да го убеди да стане соработник во други истраги. Јанева во писмената изјава тврдеше дека комуницирала и со други осомничени во други случаи со цел да ја подобри, според неа, позицијата на обвинителите во истрагите.

Лиле Стефанова беше прва која даде исказ во Обвинителството за организиран криминал како сведок за случајот „Рекет“. Исказ денеска треба да даде и обвинителот од СЈО Бурим Рустеми. Според информациите, Катица Јанева во вторник ќе се соочи со обвинителката Вилма Рускоска која постапува по случајот „Рекет“.

Засега во овој случај осомничени се само Бојан Јовановски – Боки 13 и Зоран Милевски – Кичеец. И двајцата добија нов 30-дневен притвор во затворот во Шутка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.