ФОТО| Лионел Меси и Аитана Бонмати најдобри во изборот на ФИФА

Аргентинецот Лионел Меси и Шпанката Аитана Бонмати се прогласени за најдобри фудбалери на годината во изборот на Меѓународната фудбалска федерација (ФИФА) на церемонијата во Лондон.

Во понеделникот во Лондон се одржа осмото издание на „The Best FIFA Football Awards“, чиешто премиерно доделување се одржа во 2016 година.

Имаше вкупно девет категории. Во машка конкуренција се гледаше периодот од 19-ти декември 2022 до 20-ти август 2023 година, а во женска конкуренција од 1-ви август 2022 година до 20-ти август 2023 година, датумот на финалето на Светското првенство за жени.

Домаќини на програмата беа истакнатиот британски водител Решмин Чудхури и легендарниот француски фудбалер Тиери Анри. За најдобрите во фудбалскиот свет гласаа селекторите и капитените на репрезентациите, новинарите и навивачите пријавени на веб-страницата fifa.com, а сите награди ги доделуваа жени.

Наградата за најдобар фудбалер втора година по ред, а вкупно третпат во ваков формат, ја доби Аргентинецот Лионел Меси. Интересно, Меси и норвешкиот напаѓач Ерлинг Халанд собраа по 48 поени, но Аргентинецот беше прогласен за победник бидејќи имаше повеќе „први места“. Трет беше францускиот напаѓач Килијан Мбапе.

Ова е вкупно осма награда на Меси за најдобар играч на годината од ФИФА, откако ја освои во 2009, 2010, 2011, 2012 и 2015 година.

Во женска конкуренција наградата ѝ припадна на Аитана Бонмати, играчка од средниот ред на Барселона и на шпанската репрезентација. Шпанката победи во изборот пред Колумбијката Линда Каиседо и Шпанката Џенифер Хермосо.

Наградата за најдобар тренер му припадна на шпанскиот менаџер на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола, кој славеше пред двајцата италијански стручњаци Лучијано Спалети и Симоне Инзаги. Тоа е прва награда за најдобар стручњак на Гвардиола на осум досегашни избори, а ја заслужи водејќи ги „Граѓаните“ до тројната круна – англиска титула, освојувач на ФА Купот и Лигата на шампионите.

За најдобар тренер во женскиот фудбал е избрана англиската репрезентативка Сарина Вигман од Холандија. Ова е нејзино четврто признание откако беше најдобра лани, како и во 2020 и 2017 година.

Наградите за најдобри голмани отидоа во рацете на бразилскиот голман на Манчестер Сити, Едерсон, и „единицата“ на женската англиска репрезентација и наМанчестер Јунајтед, Мери Ерпс, која ја освои втората ваква награда по ред.

Легендарната бразилска фудбалерка Марта ја доби специјалната награда на ФИФА за нејзините остварувања и заслуги во женскиот фудбал, а од следната година нејзиното име ќе го носи и наградата за најубав гол во женскиот фудбал.

„Оваа награда ми значи многу, беше тешко да дојдам овде и да не ги покажам чувствата. Се надевам дека секоја жена ќе види дека сѐ е можно, не само во фудбалот, туку и во животот“, изјави Бразилката.

Наградата на ФИФА за фер-плеј ја доби бразилската репрезентација за борбата против расизмот. Во јуни минатата година „Селекао“ одигра пријателски натпревар со Гвинеја (4:1), а бразилските фудбалери во првото полувреме облекоа црни дресови за да изразат протест против расизмот, кој е голем проблем во фудбалот. Тоа беше првпат во 109-годишната историја на бразилската репрезентација играчите да носат црни дресови.

„Нема место за расизам во светот, а фудбалот може да не доведе до еднаквост и еднаквост во општеството. Фудбалот е една од најдобрите алатки во борбата за инклузија“, рече бразилската легенда Кафу по примањето на наградата.

Наградата Пушкаш за најдобар гол отиде во рацете на бразилскиот играч за врска Гиљерме Мадруга, кој постигна гол со „ножички“ од 20 метри во дресот на Ботафого против Новоризонтин. „Ова е гол за историјата, ќе го паметам цел живот, благодарение на сите што гласаа“, изјави одушевениот 23-годишен Бразилец.

Наградата за навивачите на ФИФА му припадна на навивачот на Колон де Санта Фе, Хуго Даниел „Тото“ Инигез, кој беше снимен како го храни својот двомесечен син со шишенце со млеко за време на натпреварот од аргентинскиот шампионат. „Сакав мојот син да изгради врска и да чувствува љубов кон клубот уште од најраните денови“, изјави „Тото“, кој исто така на доделувањето дојде со синот во раце.

Избран е и тимот на годината на ФИФА ФИФПРО. Тимот е составен во формација 3-3-4, а дури шест од нив доаѓаат од редовите на Манчестер Сити. Во тимот се Тибо Куртоа – Џон Стоунс, Кајл Вокер, Рубен Диас – Бернардо Силва, Џуд Белингем, Кевин Де Брујне – Ерлинг Халанд, Килијан Мбапе, Лионел Меси и Винисиус Жуниор.

Во тимот на годината во женска конкуренција се (3-3-4) Мери Ерпс – Олга Кармона, Луси Бронзе, Алекс Гринвуд – Аитана Бонмати, Ела Тоун, Кира Волш – Алесија Русо, Лорен Џејмс, Алекс Морган и Сем Кер.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.