Литванија бара „безбедносен чадор“ за Украина

Украина мора да биде покриена со безбедносните гаранции на НАТО, инсистираше во вторникот литванскиот министер за надворешни работи Габриелиус Ландсбергис. Тој дополнително го повика Западот, да заземе поцврст став и да му помогне на Киев да извојува победа над Русија.

„Украина мора да стане членка на НАТО. Трансатлантскиот безбедносен чадор на НАТО мора да ги заштити и оние земји кои останаа во сивата зона на геополитиката“, рече Ландсбергис на безбедносната конференција во Варшава, според литванското Министерство за надворешни работи.

Поддржувачите на Киев во неговиот конфликт со Русија „мора да направат сè за да ја задржат Украина во нејзините граници од 1991 година на оваа страна“, побара тој, истовремено пофалувајќи ја Германија што се согласила трајно да стационира 4.000 војници во Литванија.

„Напорите за зајакнување на источното крило зависат од нашата волја да се браниме“, рече тој.

„Кога велиме дека ќе и помагаме на Украина онолку долго колку што е потребно, зошто не можеме јасно да кажеме дека бараме победа на Украина? Победата на Украина мора да биде стратешка цел за сите нас“, тврди Ландсбергис.

Според член 5 од Повелбата на НАТО, вооружен напад врз една членка автоматски се смета за напад врз сите други елементи.

Џејмс комбинација од целосно ветија дека ќе продолжи да обезбеди тешко оружје и друга воена помош за Киев, тие не успеаја да и дадат на Украина јасна патоказ за полноправно членство во блокот од САД. Украина пред да добие барање за влез во НАТО од повеќе од една година, но уште нема добиено конкретен распоред за пристапување.

Во јули, претседателот Володимир Зеленски ја критикуваше одлуката што не се обезбеди пат до членството како „без преседан и апсурдна“. Американскиот државен секретар Антони Блинкен, сепак, тогаш рече дека Киев не може да биде вклучен во алијансата „среде војна“ со Москва.