Ливерпул ја зголемува разликата, Саутемптон го изненади Челзи

46

Фудбалерите на Ливепрул ја зголемија својата предност на врвот на табелата на англиската премиер Лига на 13 бодови пред второпласираниот Лестер Сити откако во меѓусебниот дуел во рамките на 19-то коло на гости беа убедливи со 4:0.

Ливерпул поведе со голот на Фирмињао во 31 минута од одличното нафрлување од Александер-Арнолд, а победата ја осигури со три погодока во интервал од само седум минути во последната четвртина од дуелот. На 2:0 зголеми Милнер од пенал во 71 минута кој го направи Сојунсу кој играше со рака, Фирмињо во 74 минута повторно беше прецизен и повторно на асистенција на Александер-Арнолд кој и самиот беше стрелец во 78 минута.

Водечкиот Ливерпул сега има 52 бода, 13 повеќе со меч помалку од вториот Лестер, а 14 повеќе од третиот Манчестер Сити кој во петок гостува кај Вулверхемптон.

Претходно Манчестер Јунајтед со 4:1 на својот „Олд Трафорд“ го победи Њукасл Јунајтед. Гостите од Њукасл поведоа преку Метју Лонгстаф во 17 минута, но до крајот на полувремето Антониот Мартиол во 24 минута израмни а Гринвуд и Рашфорд во 41 минута направија целосен пресврт. Конечните 4:1 ги постави со својот втор погодок вечерва Мартиал уште во 51 минута.

Со оваа победа Манчестер Јунајтед се искачи на седмото место на табелата со 28 бодови, три повеќе од 10-от Њукасл.

Фудбалерите на Саутемптон приредина големо изненадување во ова коло совалдувајќи го Челзи со 2:0, а стрлци беа Обафеми во 31 и Редмонд во 73 минута. Со оваа победа Саутемтон скокна на 14-то место на табелата со 21 бод, додека Челзи остана четврто со 32 бода.

Домашните дојдоа во водство во 35 минута со голоте на Гослинг, а израмни Обамејанг во 63 минута. Арсенал е 11-ти со 24 бводовим, Борнмут е 16-ти со 20 бодови.

Карло Анчелот, пак, на своето деби како менаџер на Евертон дојде од важна победа против Барнли со погодокот на Калверт-Левин во 80 минута, Евертона е 13-ти со 22 бодови, а Барнли е место погоре на табелата со 24 бодови.

Тотенхем со пресврт дојде до домашна победа од 2:1 против Брајтон. Гостите дојдоа во водство преку Вебстер во 37 минута, а во вториот дел Кејн во 53 и Деле Али во 72 минута ја обезбедија победата за домашните. Тотехнем е петти со 29 бодовим а Брајтон е 15-ти со 20 бодови.

Кристал Палас со 2:1 дома го совлада Вест Хем Јунајтед, исто така откако гостите први дојдоа во водство преку Снодграс во 57 мунура, Кухате во 68 израмни а во последните моменти од регуларниот дел победата на домашните им ја осигури Ајев. Кристал Палас е деветти со 26 бодови, а Вест Хем со 19 бодови е само бод над опасната зона на 17-то место.

Шефилд Јунајтед и Ватфорд ги поделија бодовоите играјќи 1:1. И на оваа средба поведоа гостите во 27 минута преку Делофеу, а во 36 минута од пенал израмни Норвуд. Шефилд е 29 бодови бодовно се израмни со Тотенхем но е зад него на шестото место. А Ватфорд остна претпоследен 19-ти со 13 бодови.

Астон Вила со голот во 64 минута на Хурихејн го победи фенерџијата Норич Сити кој остана на 12 бодови. Вила, пак, е направи чекор кон излегување од опасната зона, уште е на 18-та но сега со 18 бодови, бод помалку од позициите кои гарантираат опстанок.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.