Ливерпул и Челзи максимални, Вотфорд го доживеа првиот пораз

Фубалерите на најпријатното изненадување на стартот од новата сезона во англиското фудбалско првенсто Вотфoрд, кои по четири кола имаа максимален ефект, во саботата го доживеа првиот првенствен пораз, откако беа победени од Манчестер Јунајтед со 1:2, додека Ливерпул и Челзи ги остварија и петтите победи во низа.

За Манчестер Јунајтед головите ги постигнаа Ромелу Лукаку во 35 и Крис Смајлинг во 38 минуа, додека единствениот гол за Вотфорд го постигна Андре Греј во 68 минута.

Претходно во саботата Ливерпул со истиот резултат славеше во дербито на колото во Лондон кај Тотенехем, а „редисите“ и покрај минималната победа беа супериорни и не реализираат повеќе шанси за гол. За гостите головите ги постигнаа Вијналдум во 39 и Роберто Фирмињо во 54 мнута, а утешниот погодок за Тотенхем беше дело на Ламела во третата минута од судиското продолжение.

Еден Азар постигна хет-трик во победата од 4:1 на Челзи над Кардиф. Белгиецот стрелаше прецизно во 37, 43 и во 80 минута од пенал а му се придружи Вилиан во 83 минута, откако гостите поведоа во 16 минута, преку Бамба.

Манчестер Сити лесно го победи Фулам со 3:0, со головите на Сане во 2, Силва во 21 и Рахим Стерлинг во 47 минута.

По бледиот почеток важна победа и тоа на гости постигна Арсенал кој бепе подобар од Њукасл Сити со 2:1. Гранит Џака во 49 и Месут Езил во 58 минута беа стрелци за „топчиите“, а за „свраките“ Кларк во првата минута од судиското продолжение.

Со голот на Заха во 38 минута Кристал Палас го доби на гостувањето Хадерсфилд Таун.

Лестер во последните две минути од мечот во Борнмут се избори за чесен и поднослив пораз. Домаќините поведоа со 4:0 преку Фрејзер во 19 и 37 минута, Кинг зголеми во 41 минута од пенал, а потоа меѓу стрелците се впиша во 81 минута и Смит. Во 88 минута од пенал Медисон намали а минута подоцна за Лестер погоди и Олбрајтон