Ливерпул сака да доведе 17-годишен Бразилец споредуван со Нејмар

35

Актуелниот европски првак Ливепрул во претстојниот летен преоден период сака во своите редови да го доведе 17-годишниот бразилски фудбалер Талес Мањо, кој е стандарден првотимец на вразилскиот прволигаш Васко да Гама, пишуваат во саботата британските медиуми.

Талес Маљо е најдобриот играч на бразилската кадетска селекција, па оттаму нема да има проблеми да добие работна дозвола во Англија. Во Бразил го споредуваат со славниот сонародник Нејмар, а Ливерпул се надева дека ќе го искористи и фактот што Васко да Гама е во финансиски проблеми, поради долгови наталожени изминатите години.

За Мањо заинтересирана беше и португалска Бенфика, која на бразилскиот клуб му понуди 2,8 милиони евра отштета, но понудата беше одбиена.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.