Лондон се договори со Исланд, Лихтештајн и Норвешка за правата на граѓаните во случај на брегзит без договор

131

Велика Британија и земјите од организацијата EFTA, Исланд, Лихтенштајн и Норвешка, постигнаа договор за правата на граѓаните доколку Обединетото Кралство на 29-ти март ја напушти Европската унија без договор, објави во петокот исландската влада.

„Договорот ги штити правата на нашите граѓани кои живеат во Велика Британија и на Британците кои живеат во нашите земји, давајќи им сигурноста дека таму може да останат во случај на брегзит без договор. Тоа значи дека правото на престој е сигурно, без оглед на исходот од преговорите меѓу ЕУ и Британија“, се наведува во соопштението на владата на Исланд.

Норвешката влада претходно во петокот објави дека предложила закон за заштита на Норвежаните во Британија и на Британците во Норвешка, доколку се случи брегзит без договор.

Велика Британија, петтата најголема според обемот економија во светот, треба да ја напушти ЕУ на 29-ти март, но премиерката Тереза Меј сака поголеми отстапки од Брисел за да обезбеди поддршка за нејзиниот план за брегзитот кој парламентот го одби во декември.

Исланд,. Лихтенштајн и Норвешка не се членки на Европската унија, меѓутоа се членки на заедничкиот Европски економски простор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.