ЛШ: Арсенал и ПСВ во осминафиналето

По средата, познати сѐ уште две екипи кои се пласираа во осминафиналето на фудбалската Лига на шампиони, тоа се Арсенал и ПСВ Ајндховен.

Наполи остана на прагот да влезе меѓу шеснаесетте најдобри, а тоа ќе мора да го осигура во последното коло на домашен терен против Брага. Во петтото коло од групата Ц, Наполи беше поразен во Мадрид од Реал со 2:4, додека Брага како домаќин одигра 1:1 против Унион Берлин.

Реал сигурно е прв во групата Ц, а Наполи има три бода повеќе од Брага, а го победи португалскиот тим во 1. коло на гостински терен со 2:1.

Наполи поведе со 1:0 на „Сантијаго Бернабеу“ со голот на Симеоне во деветтата минута, но Реал израмни веднаш штом тргна од центарот. Родриго ја заби топката во голот на гостите, додека во 22. минута веќе беше 2:1 за Реал по голот на Џуд Белингем. Веднаш на стартот од вториот дел Замбо-Ангвис го врати Наполи во игра и израмни на 2:2, но гостите не издржаа до крајот, откако од контранапад прошуштија колосална шанса да направат пресврт. Младиот, 19-годишен Николас Паз шутираше од 25 метри во 84. минута и погоди за 3:2 со помош на голманот Наполи, Мерет. Во судиското надополнување, Хоселу зголеми на 4:2 за Мадрид.

Резултатски и играчки разнишаниот Унион Берлин кој забележа победа кај Брага. Во 31. минута при 0:0 домашните останаа со играч помалку откако Нијаката беше исклучен, а потоа Госенс ​​ги доведе гостите во водство во 42. минута. Брага, сепак, дојде до бод со голот на Алваро Дјал во 51. минута и може да се пласира во осминафиналето со два гола разлика во Неапол. Сепак, може да остане и без Лига Европа доколку загуби во Неапол, а Унион Берлин слави пред своите навивачи против Реал.

Во групата Д, уште пред претпоследното коло, беше јасно дека натаму одат Интер и Реал Сосиедад, а во петтото коло Интер беше на пат кон убедлив пораз на стадионот „Луж“ во Лисабон. Последнопласираната Бенфика водеше со 3:0 на полувремето, но делот заврши без победник 3:3.
Бенфика во првото полувреме постигна три гола, а сите три ги постигна Жоао Марио, поранешен играч на Интер, кој немилосрдно ја погаѓаше гостинската мрежа во 5., 13. и 34. минута. Но, во продолжението Интер возврати со иста мерка. Стрелци беа Арнаутовиќ во 51. минута, Фратеси во 58. минута и Санчез од пенал во 72. минута за конечните 3:3.

Бенфика сѐ уште може да биде трета на табелата, но во последното коло мора да го победи РБ Салцбург на гостински терен со три гола разлика.

Во последното коло ќе се решава и победникот од оваа група бидејќи Интер и Реал Сосиедад имаат ист број бодови. Реал Сосиедад одигра 0:0 против РБ Салцбург во 5. коло на домашен терен.

Арсенал го демолираше Ланс во петтото коло од групата Б. На стадионот „Емирати“ беше убедлив со 6:0, а „Топчиите“ пет погодоци постигнаа уште во првиот дел. Тоа му обезбеди на Арсенал пласман во осминафиналето, но му помогна и на ПСВ, кој исто така ја мина групната фаза. Пред последното коло ПСВ има три бода повеќе од Ланс, но и подобар сооднос во меѓусебните дуели. Арсенал е сигурен победник во групата.

Веќе на полувремето Арсенал имаше водство од 5:0, а Хаверц погодија во 13., Габриел Жесус во 21. Сака во 23. Мартинели во 27. и Одегард во судиското надополнување. Во продолжението се беше заокружено со голот на Жоргињо во 86. минута од пенал.

Претходно во оваа група, Севиља прокоцка домашно водство од 2:0 против ПСВ. Андалузијците на крајот беа поразени со 2:3, но сепак можат да стигнат до третото место и Лигата на Европа. За таа цел треба да го победи Ланс на гости, во последното коло.

Спектакуларен натпревар се одигра во групата А, претходно во текот на денот, во Истанбул. Фудбалерите на Галатасарај и Манчестер Јунајтед понудија грст голови, но и одлични акции, можности и тензични ситуации. Гостите водеа со 2:0 и 3:1, но мечот заврши 3:3. Откако пред последното коло Баерн и ФК Копенхаген одиграа дуел без голови на „Алијанц Арената“, трите екипи сѐ уште се борат за второто место на табелата.

Баерн дефинитивно е прв, а зад Баварците се Галатасарај и ФК Копенхаген кои имаат по пет, а Манчестер Јунајтед четири бода. Во последното коло Манчестер Јунајтед игра против Баерн на својот „Олд Трафорд“, а ФК Копенхаген е домаќин на турскиот шампион.

Пред среда осминафиналето од Лигата на шампионите обезбедија Баерн, Реал Мадрид, Реал Сосиедад, Интер, Манчестер Сити, Лајпциг, Барселона, Борусија Дортмунд, Атлетико Мадрид и Лацио.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.