ЛШ: Интер подобар од Атлетико, без победник во Ајндховен

Во првиот натпревар од осминафиналето на фудбалската Лига на шампионите, Интер го победи Атлетико Мадрид со 1:0, додека во вториот дуел во вторникот ПСВ Ајндховен и Борусија Дортмунд одиграа 1:1.

Реваншите се на 13-ти март во Мадрид, односно во Дортмунд.

Интер, кој е актуелен европски вицешампион, беше далеку поактивен, имаше неколку добри шанси и на крајот сосема заслужено славеше со голот на Марко Арнаутовиќ во 79. минута.

Ова е веќе деветта последователна победа на „Нераѕурите“ во сите натпреварувања оваа година, а на последните 14 натпревари во Лигата на шампионите само го загубија ланското финале од Манчестер Сити.

Двете екипи минаа низ групната фаза без пораз. Атлетико беше прв во групата Е со четири победи и две нерешени средби, додека Интер беше втор во групата Д со по три победи и едно реми.

За Диего Симеоне ова беше враќање на стадионот од кој има убави спомени. „Ел Чоло“ играше за Интер од 1997 до 1999 година, освојувајќи го Купот на УЕФА во 1998 година со „Нераѕурите“, но овојпат немаше многу причини да биде задоволен по слабиот настап на мадридската екипа.

Започна тешко како што се очекуваше без преголем ризик од двете страни. Интер беше малку поактивен, но во првиот половина час практично гледачите не видоа ништо. Првиот удар кон голот на двете страни беше упатен со удар со глава на напаѓачот на Интер, Лаутаро Мартинез во 36. минута, но Јан Облак беше подготвен.

Три минути подоцна Интер ја имаше најдобрата шанса во првото полувреме. Маркус Турам ја украде топката во центарот и го намести Лаутаро Мартинез, кој шутираше лошо од работ на шеснаесетникот. Во последните моменти од првото полувреме се обиде и Турам од дистанца, но шутираше директно во Јан Облак.

Нова шанса за Интер во 49. минута имаше Марко Арнаутовиќ, кој влезе во игра наместо повредениот Турам, но во пад шутираше над голот. Првата вистинска шанса Атлетико ја имаше дури во 55. минута, но Самуел Лино не реагираше најдобро. Интер одговори во 63. минута со нова одлична можност. Арнаутовиќ одигра „двојно додавање“ со Лаутар, но потоа шутираше високо над голот од десетина метри.

Прашањето на победникот беше решено во 79. минута. Реинилдо погреши на средината на теренот, Лаутаро се спушти кон Облак и шутираше, словенечкиот голман одбрани, а Арнаутовиќ ја внесе одбиената топка во голот и се искупи за двете големи промашувања.

Во вториот натпревар од вечерта ПСВ Ајндховен и Борусија Дортмунд ремизираа 1:1. Ова беше прв натпревар за ПСВ во нокаут фазата од Лигата на шампионите од сезоната 2015/16 кога беа елиминирани во осминафиналето од Атлетико Мадрид. Единствените претходни натпревари меѓу овие клубови беа во групната фаза од Лигата на шампионите во 2002/03 година. Тимот од Дортмунд победи со 3:1 во Ајндховен, додека реваншот во Германија заврши 1:1.

ПСВ остана непоразен во последните шест натпревари во Лигата на шампионите, израмнувајќи го нивниот рекорд од шест натпревари без пораз помеѓу октомври 1997 и септември 1998 година.

Домашните подобро го почнаа натпреварот, а првата интересна ситуација ја видовме во 16. минута кога погоди Малик Тилман, но над голот. Во средината на првиот дел Борусија се разбуди и практично од првата вистинска можност германскиот тим поведе во 24. минута.

Марсел Забицер го проигра Дониел Мален, кој ја прими топката во шеснаесетникот и шутираше благо дијагонално кон голот. Топката удри во Серхињо Дест и малку го промени правецот, завршувајќи под гредата на Валтер Бенитез. Холандскиот напаѓач не го прослави голот бидејќи во Борусија дојде од ПСВ, чиј дрес го носеше три сезони.

Домашните можеа да израмнат во 37. минута, Јохан Бакајоко беше во добра ситуација, но шутираше лошо. Сепак, ПСВ израмни во 56. минута со голот на Луук де Јонг од пенал кој го одби Матс Хумелс, соборувајќи го Тилман.

Во 72. минута гостите можеа да дојдат до нова предност, но Валтер Бенитез го одбрани ударот на Мариус Волф. Девет минути подоцна опасно се закани и Дест на другата страна, но голманот на Борусија беше подготвен и немаше повеќе голови до крајот на натпреварот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.