Лучијано Спалети ќе биде нов селектор на Италија

Поранешниот тренер на Наполи, Лучијано Спалети, најверојатно ќе биде нов селектор на Италија. Според италијанските медиуми, тој веќе дал согласност и официјално ќе биде промовиран в среда на 16 август.

Италијанската фудбалска федерација имаше разговори со него и Антонио Конте, но се реши за Спалети. Манчини во неделата објави деја се повлекува по пет години на кормилото, во кои ги предводеше „аѕурите“ до европската титула.

На социјалните мрежи селекторот рече дека тоа е „лична одлука“, но медиумите во Италија открија дека стратегот добил примамлива понуда од Саудиска Арабија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.