Лукашенко: Главната руска цел во Украина е веќе постигната

Русија веќе ја постигна основната цел на својата воена операција во Украина, изјави белорускиот претседател Александар Лукашенко во интервју емитувано во четвртокот.

„Од денес, целите на специјалната воена операција се исполнети“, рече Лукашенко на украинската новинарка Дијана Панченко, за време на двочасовното интервју објавено на YouTube.

„Украина никогаш нема да биде толку агресивна кон Русија по завршувањето на оваа војна, како што беше порано. Украина ќе биде поинаква. Луѓето на власт таму ќе бидат повнимателни, попаметни, поитри ако сакате“, рече Лукашенко.

Неговите коментари дојдоа како одговор на прашањето на Панченко дали рускиот претседател Владимир Путин некогаш ги открил условите под кои Москва би сметала дека операцијата ги постигнала своите цели.

„Никогаш не разговаравме за таа тема во тој дух“, одговори Лукашенко, „но можам да ви кажам кој е мојот став“.

Белорусија е дел од Унијата со Русија и е санкционирана од САД и нивните сојузници поради конфликтот во Украина. Додека белоруските трупи не учествуваа во непријателствата, руските сили ја искористија територијата на земјата за нивното првично распоредување во близина на Киев.

Во говорот на почетокот на јуни, Лукашенко истакна дека конфликтот не започнал во февруари 2022 година, па дури ни со државниот удар во Киев во 2014 година, поддржан од САД, посочувајќи наместо тоа на „Портокаловата револуција“ во Украина во 2004 година.

„Сè водеше до ова. Веројатно единствената грешка што ја направивме беше тоа што не го решивме ова прашање во 2014-2015 година, кога Украина немаше ниту војска“, рече тој.

Наместо тоа, Русија го избра патот на дипломатијата со Минските договори, со посредство на Германија и Франција. Поранешните лидери на двете земји, Ангела Меркел и Франсоа Оланд, минатата есен признаа дека наводниот патоказ за мир е трик за купување време на Киев за градење на украинските вооружени сили.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.