Лукашенко го претстави договорот со „Вагнер“ – Пригожин е во Русија

Александар Лукашенко вели дека не очекува приватната воена компанија да предизвика проблеми во неговата земја

Војниците на Вагнер би можеле да се користат за одбрана на Белорусија откако ќе се преселат од Русија, каде што учествуваа во неуспешниот бунт минатиот месец, изјави претседателот Александар Лукашенко.

Воениот персонал приклучен на приватната воена компанија на Евгениј Пригожин е префрлен во Белорусија под „одредени услови“, вклучително и дека тие можат веднаш да бидат распоредени доколку се потребни за „одбрана на државата“, објасни тој.

„Апсолутно не сум загрижен и не сум вознемирен што ќе имаме одреден број од овие борци стационирани овде во Белорусија“, им рече Лукашенко на новинарите во четвртокот.

Откако полскиот претседател Анджеј Дуда и неговиот украински колега Володимир Зеленски ветија дека „нема да ја остават Белорусија на мир, мора да се реагира на таквите закани“, рече Лукашенко.

„Искуството што го имаат Вагнер и неговите команданти, со задоволство ќе го пренесат на нашата војска… Оние што ни требаат: во тактиката, борбените операции“, продолжи тој. Вагнер беше клучен во заземањето на стратешкиот град Артјомовск (Бахмут) од Украина во мај. Групата дејствуваше и во Сирија и Африка.

На прашањето за можноста Вагнер да се обиде да се побуни во Белорусија како што направија во Русија минатиот месец, Лукашенко одговори: „Не мислам дека Вагнер некако ќе се крене и ќе го сврти оружјето против белоруските власти и белоруската држава. Сè се случува во животот. Но, денес не гледам таква ситуација“.

Тој, исто така, даде информации за тоа каде се наоѓа Пригожин, велејќи дека шефот на Вагнер моментално не е во Белорусија, туку во Русија и дека разговарале претходниот ден.

Секретарот за печат на Кремљ, Дмитриј Песков, во четвртокот рече дека руските власти „немаат ниту способност ниту желба“ да ги следат движењата на Пригожин. Сите изјави дадени од Москва и Белорусија во врска со судбината на Вагнер по неуспешниот бунт „остануваат релевантни“, додаде тој.

Во кратката порака на социјалните мрежи претходно оваа недела, Пригожин тврдеше дека неуспешното востание на неговите луѓе имало за цел „да се бори против предавниците и да го мобилизира општеството“ во Русија. „Мислам дека успеавме во многу од тие цели“, рече тој.

Дводневното востание на Вагнер кон крајот на јуни беше завршено преку разговори меѓу Лукашенко и Пригожин во тесна координација со рускиот претседател Владимир Путин. Според Москва, било договорено шефот на Вагнер и неговите луѓе кои учествувале во бунтот да избегнат кривично гонење. Како дел од договорот, Пригожин замина за Белорусија, а неговите луѓе добија избор да го следат, да потпишат договори со руската војска или да се вратат дома.