Луис Хамилтон триумфира на трката за ГН на Катар

Актуелниот првак во Формула 1 шампионатот Луис Хамилтон е победник на 20-та трка во што се возеше за Големата Награда на Катар.
Возачот на Мерцедес ја искористи пол-позицијата и седми пат сезонава прв ја мина целната рамнина.
Покрај Британецот, место на пиедесталот обезбедија Макс Верстапен од Ред Бул и поранешниот светски првак Фернандо Алонсо.
Верстапен останува лидер во Генералниот поредок со само осум бодови повеќе од Хамилтон, што гарантира големи возбудувања на последните две трки.
Следната, претпоследната во сезоната, ќе се вози за две недели односно 5 декември кога на програмата е Гранд-прито на Саудиска Арабија

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.