Маас: За нови преговори за Брегзит потребна е согласност од сите членки на ЕУ

28

Потребна е дискусија за повторно отворање на предлог договорот за Брегзит, но тоа ќе биде можно единствено ако нови преговори поддржат сите земји членки на ЕУ, изјави германскиот минстер за надворешни работи Хајко Маас.

– На крајот ќе се постави прашањето дали повторно да се отвори догворот, за што е потребна согласност на сите 27 земји членки, За тоа треба да се разговара сега, истакна Маас во изјава за германскиот јавен сервис ЗДФ.

Маас претходно беше на ставот дека е „тешко замисливо“ повторно разгледување на постигнатиот договорот за Брегзит, а можноста за нови преговори за условите за британското напуштање на ЕУ ја отфрлаа и други лидери на Унијата.

Откако, Парламентот во Вестминстер во вторникот го одби договорот за Брегзит, што лани во ноември го постигнаа Владата во Лондон и Брисел, британската премиерка Тереза Меј има рок до понеделник да предложи „план Б“ за истапувањето на Велика Британија од ЕУ. Според најавите од Лондон, по овој „план Б“, пратениците во Долниот дом на британскиот Парламент би требало да се изјаснат на 29 јануари.

Како една од опциите на Брегзит во „планот Б“ се посочува и можноста Меј да предложи одлагање на британското напуштање на ЕУ за неколку месеци, во кој период би се преговарало за промени во постојниот договор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.