Мачката и глушецот му донесоа седум Оскари

39

Вилијам Хана заедно со Јосиф Барбара во рамките на нивната компанија од 1957. до 2001. произвеле некои од најпознатите светски анимирани серии како што се “Том и Џери”,”Штрумфови” и “Scooby-Doo”‘

Дали се сеќавате на натписот “Hanna-Barbera” кој се појавил пред да почне омилениот цртан филм кој со нетрпение сте го чекале како деца? Ова се токму презимињата на двојката која е одговорна за милиони детски насмевки од целиот свет.

Хана беше аниматор, карикатурист, режисер, продуцент, член на креативното дуо Hanna-Barbera и ко-основач на ‘Hanna-Barbera, а починал на 22 март пред 18 години, на возраст од 91. година. Роден е 1910 година, а ја започнал својата кариера во студиото за анимација “Harman and Ising animation”. Му тргнало дури кога дошол во МГМ и таму го запознал William Barbara.

Hanna, заедно со Joseph Barbara во рамките на нивната компанија од 1957. година до 2001. година ги реализирале најпознатите светски анимирани серии како “Том и Џери”, “Штрумфовите”, “Скуби-Ду”, “Flintstones” и “Jetsons”.

Цртаниот филм на МГМ за парот “смртни непријатели”, мачката и глушецот “Puss Gets the Boot” на анимациското дуо им ја донесе првата номинација за Оскар, а подоцна од него се развил еден од најпопуларните цртани филмови на сите времиња – “Том и Џери” кој им донесе седум Оскари.

Исто така, е интересно да се знае дека еден од најпознатите еволуирани авиони некогаш, американскиот F-14 го има прекарот „Tomcat“. Иако официјалното објаснување е дека името го дал еден американски адмирал со име Том, до ден денес по форумите траат дебатите кој е инспираторот за името на мачорот Том.

Кога MGM ја затвори единицата за анимација во 1937 година, дуото формира сопствена компанија Hanna-Barbera. По смртта на Вилијам Хана во 2001 година, Barbera остана активен како извршен продуцент во Warner Bros.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.