Македонија

Состојба на патишта Магла на Стража и Плетвар, девијација на патот Делчево – Kаменица

Магла на Стража и Плетвар, девијација на патот Делчево – Kаменица

Намалена видливост поради магла од 30 до 50 метри утрово е забележана планинските превои Плетвар и Стража. На магистралниот пат Делчево – М.Каменица има свлечиште, а сообраќајот се одвива по направена девијација.

Од ЈП Македонија пат информираат дека сообраќајот на државните патишта се одвива тековно пo влажни коловози, а наместа во земјата има врнежи од слаб дожд.

На одредени патни правци кои поминуваат низ клисури и усеци можна е појава на поситни одрони.

ЈП Македонија пат апелира на внимателно возење и прилагодување на брзината спрема условите на патот. Нивни дежурните екипи се постојано на терен и ги одржуваат сите патни правци проодни.