Македонија ги почнува квалификациите за ЕП против Малта

Вечерашниот дуел помеѓу Македонија и Малта, ќе биде седмиот меѓу овие две селекции. Во досегашните шест, Македонија има позитивен скор, односно пет победи и само еден нерешен резултат, и тоа оној последниот во 2010 година.

Во претходните, селекцијата на Македонија оствари победи, и тоа со само еден примен гол од вечерашниот противник.

Почетокот на дуелите меѓу Македонија и Албанија, датираат од 1996 година кога Македонија на свој терен во март ја победува Малта со 1-0, а потоа Малтежаните „враќаат“ со пријателска во ноември истата година, која ја добива Македонија со 0-2.

Во кфалификациите за ЕП 2000 година, во групната фаза на домашен терен ја совладавме Малта со 4-0, а потоа и на гости со 1-2. Следниот меч е во 2002 година кога Македонија како домаќин ја победи Малта со убедливи 5-0, додека во 2010 година во Ла Вела игравме само 1-1.

Од таа екипа нема ниту еден фудбалер кој е сега во националниот тим. Бранеше Томе Пачовски, сегашниот тренер на голманите во националниот тим. Единствениот гол за нашата селекција го постигна Иван Тричковски.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.