16.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Македонија на врвот според годишната стапка на инфлација во Европа, вели Кадиевска Војновиќ

Вицепремиерката на НБРМ, Маја Кадиевска Војновиќ на социјалната мрежа LinkedIn објави дека Македонија е на врвот на листата според годишната стапка на инфлација во Европа од објавените податоци со мај!

– Во еврозоната инфлацијата е 8.1%, кај нас 11.9%! Не е се увезено… нешто е и домашно создадено, напиша Кадиевска Војновиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.