Македонија со пораз го стартуваше ЕП, пресуди лошата концетрација во клучните моменти

27

Македонската одбојкарска репрезентација со пораз ги стартуваше натпреварите на Европското првенство во Словенија (се игра во четири земји), откако загуби од селекцијата на Финска со 23-25, 22-25, 25-23, 21-25.

Македонската одбојскарска репрезентација одлично го стартуваше мечот на во дебитансткиот настап на Европските првенства, а пред крајот на истиот кој траеше половина час, имаа водство од 20-16. Сепак со серија на противникот од 6-1, Финска дојде до водство и на крајот го доби првиот сет со 25-23.

Во вториот сет се играше далеку поизедначено, а при водство на Финска од 22-23, селекторот Никола Матијашевиќ свика тајм – аут, но нашите одбојкари не одиграа според замисленото, па му дозволија на противникот лесно да дојде до водство од 2-0 во сетови.

Во третиот сет Македонија конечно одигра онака како што знае и умее, па со постојана резултатска контрола, во кој имаше три сервис грешки, успеа да дојде до првиот освоен сет и воедно да намали на 1-2 (25-23).

Последниот сет на натпреварот го стартувавме лошо и по само десетина минути, противникот имаше предност од четири поени (2-6). Спак со серија од 7-2 успеавме да поведеме со (9-8), но веднаш потоа попушти концентрацијата во шашиот состав. Потоа Финска ја презема резултатската контрола и до крајот успеа да ја задржи предноста за триумф од 3-1 во сетови.

`Фото: Спорт 1.мк

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.