Македонија загуби од Естонија во кавлификациите за ЕП 2021

41

Македонската машка сениорска кошаркарска репрезентација се обиде но не успеа со победа да го отвори евроквалификацискиот циклус. Во „Борис Трајковски“, подмладената селекција предводена од Александар Тодоров загуби со 72:81 од Естонија во првото коло од групата Б.

Првото полувреме нашите кошаркари го одиграа катастрофално лошо, особено втората четвртина во која постигнаа само пет поени а примија 25 и на пауза Еастонија замина со предност од 45:23.

Во вториот дел, Македонија го подигна интензитетот, третиот период го доби со осум разлика (23:15) а во последната четвртина, нашите кошаркари постигнаа 26 а примија 21 за пораз од девет разлика.

Ова се покажа како недоволно за пресврт и позитивен влез во битката за пласман на Европското првенство следната година.

Најефикасни во нашиот тим беа Војдан Стојановски 26 поени, Витингтон постигна 15 а Ненад Димитријевиќ 15 поени. За Естонија се издвои Кристиан Куламае со 31 поен.

Во 2 коло од групата Б, Македонија ќе и гостува на Русија, натпреварот е закажан за 23 февруари.

Фото. Дриблинг.мк

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.