Македонија ја чека уште поголема и пострашна криза

107

Лидерот на опозицискиот СДСМ, Зоран Заев, со рушење на преговорите прави непоправлива штета и ја втурнува државата во уште поголема криза.

Тој самиот ги демантираше неговите соросови медиуми, кои ширеа лаги дека премиерот Никола Груевски прифатил техничка влада и повлекување, и дека единствено отворено прашање било периодот на неговото повлекување. Заев самиот изјави дека Груевски не се повлекол. Со ова медиумите финансирани од Сорос уште еднаш покажаа дека лажат и манипулираат.

Познавачите на приликите се едногласни дека со моментната ситуација на државата и’ се закануваат:

  • Губење на препораката од Европската унија,
  • Назначување на специјален пратеник од ЕУ, што значи дека државата се става во групата земји со безбедносен и политички ризик,
  • Изолирање, како и непоправлива економска штета, несигурност за граѓаните, за инвеститорите, кочење на реформите, нетрпеливост и продлабочување на тензијата

Заев, очигледно, игра по нотите по кои му свират и диригираат Љубомир Фрчковски, Сашо Ордановски и Владимир Милчин. Лидерот на опозицијата повлече чекор каков што му го посочија овие тројца. Тој со ова само покажа и докажа дека нема капацитет за политички лидер и дека партијата ја препуштил на Сорос и на нивните лични интереси. Заев со ваквите свои постапки само ја турка државата во уште поголема криза.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.