Македонија подобра од Црна Гора

Македонската ракометна репрезентација триумфира во контролниот натпревр со селкцијата на Црна Гора. Избраниците на селекторот Ивица Обрван на домашен терен во СРЦ Кале славеа со 33:27 (17:16)
Црвено – жолтите не го отворија најдобро натпреварот, дозволија гостите да го контролираат резултатот во првото полувреме, но не и да обезбедат предност на полувремето. Македонија успеа да го сврти резултатот во своја корист и на одморот да замине со минимална предност.
Во вториот дел македонските ракометари само го зголемуваа водството и заслужено стигнаа до победата.
Во македонскиот тим најефикасен беше Кире Лазаров со 9 голови, Манасков постигна 4, додека Димовски, Ојлески и Ангеловски по три пати ја затресоа противничката мрежа. Во тимот на Црна Гора најефикасен беше Шеваљевиќ со 9 голови.
Утре на програмата е мечот меѓу Србија и Црна Гора, додека в недела избраниците на Обрван ќе ги одмерат силите со Србија, која го освои сребрениот медал на претходното Европско првенство.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.