Македонските затвори се преполни, затворениците спијат во ходник

Директорот на Управата за санкции, Јовица Стојановиќ денеска гостуваше во емисијата „Студио 10“ на „ТВ24“ и зборуваше за македонските затвори.

Стојановиќ кажа дека македонските затвори се преполни и дел од затворениците мораат да спијат во ходник на душек.

– Во затворите имаме 2.100 кревети, а имаме околу 2.260 осудени лица. Се чудам како директорите успеваат да ги сместат лицата во установата. Во „Идризово“ има околу 40-60 лица кои спијат во ходник на душеци затоа што не постои можност да се постават нови кревети, вели Стојановиќ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.