Макрон бара од Трамп американските трупи од Африка да не се повлекуваат

17

Откако не успеа да го убеди Трамп да се повлече од напуштање на иранскиот нуклеарен договор, Макрон сега се обидува да го убеди да не ги повлекува трупите од Африка.

– Ако САД одлучи да се повлече од Африка, тоа е лоша вест за нас, рече францускиот претседател Емануел Макрон по средбата со претставниците на земјите од Сахел – Буркина Фасо, Чад, Мали, Мавританија и Нигер.

Тој додаде дека би сакал да го убеди Трамп дека борбата против тероризмот се одвива и во тој регион.

Американските воени претставници минатата недела посочија дека САД можат да го намалат присуството во Африка.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.