Макрон ќе се сретне со Шолц

Францускиот претседател, Емануел Макрон денеска ќе разговара со канцеларот Олаф Шолц на последниот ден од неговата тридневна државна посета на Германија, заедно со владините министри од двете земји, јави ДПА.

Разговорите треба да се фокусираат на европската политика на конкуренција и соработката во одбраната.

Пред разговорите, кои се одржуваат во владината куќа за гости во Шлос Мезеберг северно од Берлин, на Макрон треба да му биде доделена Меѓународната награда за мир во Вестфалија во западниот град Минстер.

Претседателот Франк-Валтер Штајнмаер треба да зборува на церемонијата во градското собрание во Минстер, по повод формалниот крај на државната посета на Макрон, прва на француски претседател по 24 години.

Разговорите во Мезеберг ги откриваат политичките аспекти на француско-германските односи, кои беа проблематични во изминатите две години, со разлики околу Украина и околу економските врски со Соединетите Држави и Кина.

Додека Макрон повика на поголема европска автономија и мерки за заштита на европската економија од американската и кинеската конкуренција, Шолц ја задржа традиционалната трансатлантска положба на Германија и се обиде да го задржи германскиот пристап до кинеските пазари.

Шолц, исто така, беше длабоко скептичен за сугестијата на Макрон дека европските копнени трупи може да се вклучат во војната во Украина.

Мировните активисти планираат протест во Минстер за да демонстрираат против испораката на оружје за Украина, а антинуклеарните демонстранти треба да демонстрираат против плановите на Франција да ги прошири своите нуклеарни централи.