Макрон: Францускиот амбасадор во Нигер го држат како заложник во амбасадата

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека амбасадорот на неговата земја во Нигер – Силвен Ите – е „буквално земен како заложник“ од воената хунта и дека добива само „воени оброци“.

„Во Нигер, додека ви зборувам, имаме амбасадор и дипломатски персонал кои буквално се земени како заложници во француската амбасада“, рече Макрон за време на посетата на Сејмур-ан-Осоа, источна Франција.

„Тие ги спречуваат да добијат храна. Тој (амбасадорот) јаде воени оброци“, додаде францускиот претседател.

Војската го собори претседателот Мохамед Базум и ја презеде власта во Нигер на 26 јули.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.