Макрон им подари на лидерите од Г7 часовници од рециклирана пластика

19

Лидерите од на Г7 добија необичен подарок од францускиот претседател Емануел Макрон по Самит на Бијариц – рачни часовници изработени од пластика, собрана од океан и рециклирана, објави ТАСС, повикувајќи се на телевизискиот канал БФМТ.

Ремчето на часовници е направено во националните бои на Франција – сина, бела и црвена. Куќиштето на часовникот е црно, а бројчаникот темно син.

Темата за климатските промени и катастрофалните пожари во Амазонските прашуми беа една од темите за која разговараа шефовите на влади или држави од седумте најразвиени земји во светот.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.