Макрон му вети помош на Заленски во враќањето на територијалниот интегритет на Украина

Земјите членки на Европската унија во неделата ги повикуваа руските амбасадори на консултации во рамките на координираната реакција на присоединувањето на четирите украински доминантно руски и рускојазични региони на Русија, што Западот го осуди како нелегално руско анектирање на украинска територија.

Во текот на денот беше објавено дека Германија го повикала во своето министерство за надворешни работи рускиот амбасадор во Берлин. Руските амбасадори во Италија, Австрија и Данска повикани се во понеделник на разговори во нивните министерства за надворешни работи. Белгија го повика рускиот амбасадор во Брисел уште во петокот.

Овој потег го координира Европската служба за надворешни дејствување (ESVD), изјавил за германската новинска агенција DPA, извор од дипломатијата на Европската унија.

Рускиот претседател Владимир Путин во петокот ги потпиша указите за влегувањето во составот на Руската Федерација на четирите украински региони Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје, по одржаните референдуми за кои Украина и западните земји велат дека се нелегални и одржани под закана со сила, дека се нерепрезентативни и претставуваат кршење на меѓународното право.

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата ја повторил поддршката на својата земја на Украина во телефонскиот разговор со украинскиот колега по должност Владимир Зеленски.

Макрон го „уверил“ својот украински колега во „решителноста на Франција да ѝ помогне на Украина во обновувањето на својот целосен суверенитет и територијален интегритет, како и дека соработува со европските на нови санкции“ против Русија, соопшти Елисејскиот дворец.

Францускиот претседател, исто така, го осудил украинскиот директор на нуклеарната централа во Запорожје, се додава.

Киев во саботата ја обвини Москва дека го грабнала Игор Мурашов, директорот на нуклеарката во Запорожје која е под контрола на руската војска од самиот почеток на војната, но сѐ уште во нејзе работи украински персонал.

Киевските власти тврдат дека руските сили го извлекле Мурашов од неговиот автомобил, како и дека наводно со превез преку очите го однеле на непозната локација. Руските власти, пак, ја известија Меѓународна агенција за атомската енергија (IAEA) дека Мурашов е „привремено задржан за да одговори на некои прашања, изјави портпаролот на IAEA.

Во текот на телефонскиот разговор Макрон и Зеленски се согласиле дека треба итно да се овозможи замена на украинските вработени кои го осигуруваат работењето и сигурноста на нуклеарката, се додава во соопштението.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.