Свет

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

Макрон повика да се избегнат насилствата по одлуката на Трамп

Претседателот на Франција повика по секоја цена да се избегне насилство по одлуката на Доналд Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел.

Макрон изрази жалење од одлуката на американскиот Доналд Трамп и повика на смиреност.

Доналд Трамп денеска донесе одлука со која што го призна Ерусалим за главен град на Израел и најави преместување на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим.