Макрон повторно му ветил на Зеленски дека ќе му ја обезбеди „целата потребна помош“

Францускиот претседател Емануел Макрон во неделата повторно му вети на својот украински колега по должнност Володимир Зеленски дека ќе ѝи ја пружи сета помош на Украина за враќање на нејзиниот суверенитет и територијален интегритет, објави Елисејскиот дворец.

Во телефонскиот разговор, Емануел Макрон „известил за координацијата на воената помош на Европа за да може да одговори на долгорочните потреби на Украина“, додаваат од кабинетот на францускиот претседател, додека Киев најавува подготовки за сеопфатна контраофанзива за ослободување територии под руската занимање.

Тоа би можело да се случи во наредните недели благодарение на помошта од Западот во воена опрема, бидејќи линијата на фронтот е релативно стабилна во зимските месеци.

„Двајцата претседатели разговараа и за претстојните меѓународни состаноци и како тие би можеле да придонесат за зајакнување на меѓународната помош за Украина, да ја потврдат нејзината европска перспектива и да ја промовираат безбедноста и стабилноста во Европа“, додаде во соопштенеито на кабинетот на францускиот претседател

Во соопштението од Елисејскиот дворец не се споменува неодамнешниот телефонски разговор меѓу Володимир Зеленски и кинескиот претседател Кси Џинпинг, прв од почетокот на руската инвазија во февруари 2022 година, за кој Макрон сесрдно се залагаше.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.