Макрон сака коалицијата против ИД да се бори и против Хамас

Францускиот претседател Емануел Макрон предложи западните трупи распоредени во Сирија и Ирак, за борба против остатоците од терористите на Исламската држава (ИД, порано ИСИС), да се пренаменат за борба против палестинската милитантна група Хамас.

Зборувајќи заедно со израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху за време на посетата на Ерусалим во вторникот, Макрон рече дека коалицијата предводена од САД, која вклучува десетици земји, треба да преземе нова мисија против фракцијата со седиште во Газа.

„Франција е подготвена за коалицијата, која се бори во Ирак и Сирија против ИСИС, да се бори и против Хамас“, рече претседателот. И покрај тоа што тој не елаборираше за предлогот во тоа време,  предупреди дека операциите против Хамас „мора да бидат без милост, но не и без правила“.

Канцеларијата на Макрон подоцна издаде изјава за Ројтерс во која објасни дека меѓународната коалиција во моментов не е ограничена на „операции на теренот, туку е вклучена и во обуката на ирачките сили, споделувањето информации меѓу партнерите“ и финансирањето на странските напори за борба против тероризмот.

Нетанјаху не се осврна веднаш на предлогот на Макрон, но го означи Хамас како „новите нацисти“ и рече дека „слободниот свет“ сега е вклучен во битка со „оската на злото“.

Покрај Соединетите Американски Држави, кои одржуваат околу 2.500 војници во Ирак и речиси 1.000 во Сирија, Франција, исто така, има сили од околу 600 војници во регионот во рамките на операцијата Шамал, нејзината примарна мисија против ИД, која првпат започна во 2014 година.

Тензиите се разгореа низ регионот поради последната рунда борби меѓу Израел и палестинските борци во Газа. Смртоносниот напад на Хамас претходно овој месец предизвика повеќенеделни одмазднички воздушни напади на ИДФ, во кои загинаа над 5.700 Палестинци, а илјадници беа повредени, според локалните власти. Во меѓувреме, израелската влада вели дека најмалку 1.400 луѓе се убиени во Израел, додека околу 200 биле заробени за време на нападот на Хамас на 7 октомври. Оттогаш четворица од приведените се ослободени, но повеќето остануваат во заробеништво.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.