Макрон во голем стил ја испрати Меркел

France's President Emmanuel Macron congratulates outgoing German Chancellor Angela Merkel, during the ceremony of the Grand Cross, the highest distinction of the Legion d'Honneur, France's chief honour, in Beaune, France, November 3, 2021. Philippe Desmazes/Pool via REUTERS

Францускиот претседател Емануел Макрон во средата вечерта во голем стил ја испрати германската канцеларка на заминување Ангела Меркел, тврдејќи дека таа успеале да го сочува единството на Европа во текот на нејзините кризни периоди.

Пречекувајќи ја во центарот на винскиот регион Бургундија наместо во Елисејскиот дворец во Париз каде што Меркел ја пречекуваа четворица француски претседатели во нејзиниот севкупен канцеларски мандат, Макрон ѝ се заблагодари на трпеливоста со него и на уроците на коишто го научила.

„Откако станавте канцеларка, Франција ве запозна и засака“, изјави Макрон врачувајќи ѝ го на Меркел највисокото француско признание Големиот крст на Легијата на честа.

Макрон потсети дека Меркел прво соработувала со претседателот Жак Ширак, потоа со неговиот наследник на должноста Николас Саркози која во текот на светската финансиска криза заедно ја сочувале еврозоната, потоа со Франсоа Оланд со кој се соочила со заканата од тероризмот и бегалската криза, а на крајот со него самиот се борела против пандемијата на коронавирусот.

„Работевте на тоа да го зачувате единството на Европа низ сиве овие шокови. Се надеваме дека лекциите на коишто нѐ научивте, да останеме цврсти во тешките моменти, да се грижиме да останеме единствени за нештата да не се распаднат, дека овие лекции ќе останат со нас“, рече Макрон.

„Ангела! Ангела! Браво!“ извикуваше масата која ги дочека двајцата челници во Бон (Beaune), центарот на Бургундија, лозарскиот регион во средиштето на Франција. По самитите на G20 и на COP26 вилдива беша големата опуштеност на канцеларката придружувана од францускиот претседател, и двајцата со сопружниците односно Јоахим Зауер и Брижит Макрон.

По кусата прошетка во историскиот центар на градот, Макрон и Меркел го посетија славниот Оспис (Hospices), архитектонски бисер израден во XVI век во стилот на цветната готика. Исто така, со сопружниците го посетија и дворецот Кло де Вужо, заштитниот знак на Бургундија кои во XI век го основале систерциските монаси.

Канцеларката Меркел заминува од политиката додека во декември се очекува формирање на новата германска влада за која моментално преговараат социјалдемократите од SPD, победниците на парламентарните избори одржани на 26-ти септември, либералите и партијата Зелени, Доколку успеа, должноста канцелар ќе ја преземе министерот за финансии во последната влада на Меркел, социјалдемократот Олаф Шолц.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.