Крими хроника

Малолетници се скарале на Фејсбук, па договориле тепачка

Малолетници се скарале на Фејсбук, па договориле тепачка

Две групи на малолетници вчера околу 10 часот се степале  улица „Коста Абрашевиќ“.

-Од една страна биле 11 малолетници на возраст од 13 до 15 години (девет биле ученици од основното училиште „Лирија“ и двајца од средното училиште „Арсение Јовков“), а од друга страна биле 17 малолетници, исто така, на возраст од 13 до 15 години, сите ученици од основното училиште „7-ми март“, информираат од полицијата.

Во тепачката двете групи се удирале со тупаници и клоци, а потоа фрлале со камења едни кон други, од што било оштетено едно приватно возило „венто“ со скопски регистарски ознаки.

До тепачката дошло поради меѓусебно нетрпение и расправија на двете групи на социјалните мрежи, а на местото се сретнале по претходен договор.

Полицијата презема мерки за  целосно расчистување на настанот.