Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед одиграа без голови

171

Дуелот на градските ривали од Премиер лигата меѓу Манчестер Сити и Манчестер Јунајтед синоќа заврши без голови и без победник 0:0. Ова беше натпревар од 26.коло, кој беше одложен поради настапите на екипите во ФА купот.

Двата тима освоија по еден бод, а од нерешениот резултат најмногу корист имаат нивните конкуренти во борбата за пласман во Лигата на шампионите: Ливерпул и Арсенал.

Дуелот го одбележа и играчот на Манчестер Јунајтед Маруан Фелаини, кој во две минути прво доби жолт картон (83.минута), а потоа и црвен картон со што беше исклучен во 84.минута. „Граѓаните“ беа поблиску до победата, а во судиското надополнување на вториот дел Габриел Жезус постигна гол, кој поради офсајд беше поништен.

Табела: Челзи 78 бодови (33 натпревари), Тотенхем 74 (33), Ливерпул 66 (34), Манчестер Сити 65 (33), Манчестер Јунајтед 64 (33), Арсенал 60 (32), Евертон 58 (34).

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.