Маричиќ вели Рускоска во петокот му кажала дека Мијалков подготвува бегство, таа негира

91

Вилма Русковска, шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал е обвинителот со кој министерот за правда, Бојан Маричиќ се сретнал во
петокот и од кого дознал дека можно е бегство на Сашо Мијалков, објави „А1он“.

Потврда за информацијата порталот добиле и од Маричиќ, кој кажал дека бил на неформална средба со Русковска. Ова е спротивно на тврдењето на Русковска, која пред шест дена категорично негираше дека во петокот известила член на Владата за индициите за бегство на Мијалков.

Министерот Маричиќ за „А1он“ вели дека на средбата со Русковска во петокот се
дискутирало за проблемите со кои се соочува Обвинителството од секаков аспект, а информацијата за можно бегство на Мијалков од Русковска, му била кажана како гласина која обвинителката ја слушнала, без да посочи извор.

„Тоа беше неформална средба, на која се разговараше за повеќе теми поврзани со работата на Обвинителството, имплементација на Законот за јавно обвинителство. Се разговараше за тековната работа на Обвинителството и проблемите со кои се соочува. Јас немав ниту информација дека дента имало завршни зборови во процесот за случајот ‘Таргет-Тврдина’. Не знаев кој е изворот, па посочив да се проверат информациите, па доколку се точни, да се постапи“, рекол
Маричиќ.

Според ова, иако негираше, обвинителката Русковска уште во петокот ги добила информациите дека Мијалков спрема бегство. Како што е познато, Русковска барала проверка од МВР барала во саботата, за во неделата Обвинителството да побара и притвор од Кривичниот суд.

„Јас во петокот никого немам известено, дури кога се видов со колегите што постапуваат по предметот, ми кажаа дека се комплетно завршени завршните зборови. Јас ни тоа не знаев, мислев во понеделник, односно вчера, ќе завршат завршните зборови. Така што, немав зошто да се јавувам ниту на министерот за внатрешни работи, ниту на било кој член на Владата“, рече Русковска одговарајќи на новинарско прашање во вторникот, кога Мијалков сам се појави во Обвинителството.

Дека имала информација за можното бегство на Мијалков уште во петокот, обвинителката Русковска не соопшти ниту во изјавите за медиумите кои ги даваше додека Мијалков го немаше, но и откако се појави. Таа и во изјава за „А1он“ кажала дека во саботата, откако ја добила информацијата која била индиција, го информирала Спасовски за да МВР ја провери.

И обвинителката Ленче Ристоска, во присуство на обвинителот Трајче Пеливанов, кажа дека во петокот не биле информирани, ниту информирале за можно бегство на Мијалков.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.