Маск ја објаснува руската предност пред Украина

Русија е добро поставена да надвладее во нејзиниот конфликт со Украина поради нејзината значителна предност во работната сила, изјави во неделата извршниот директор на Tesla и сопственик на Твитер, Илон Маск.

Пишувајќи на Твитер, милијардерот го понуди своето мислење за контраофанзивата на Украина, која беше започната пред повеќе од еден месец.

„Која страна ќе тргне во офанзива против силно вградени позиции ќе изгуби многу повеќе војници“, рече Маск.

Претприемачот тврди дека Русија „ја надминува Украина [приближно] 4:1, така што би победила во војна на трошење дури и ако жртвите се еднакви“. Тој предупреди дека „доколку украинската офанзива пропадне со големи жртви, рускиот контранапад би освоил многу повеќе територии. Ова е причината зошто немаше голема офанзива“.

Минатата година, рускиот претседател Владимир Путин потпиша декрет за зголемување на големината на вооружените сили на земјата на повеќе од 2 милиони луѓе. Украинскиот министер за одбрана Алексеј Резников објави во јули 2022 година дека армијата на Киев броела до 700.000 војници по општа мобилизација.

Секретарот на рускиот Совет за безбедност, Николај Патрушев, минатиот месец тврдеше дека Украина веќе изгубила повеќе од 13.000 војници од почетокот на нејзината контраофанзива.

Коментирајќи ја украинската контраофанзива минатиот месец, Путин го опиша нивото на жртви во Киев како „катастрофално“ и процени дека украинските загуби се десет пати поголеми од оние на Русија. Путин подоцна тврдеше дека Украина изгубила 259 тенкови и 780 оклопни возила од почетокот на туркањето.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.