Маск бара од корисниците на Твитер да одлучат за иднината на Трамп

Илон Маск во петокот објави анкета на Twitter во која ги праша корисниците дали сакаат да го видат поранешниот американски претседател Доналд Трамп вратен на Twitter. Неговиот Twitter профил беше трајно суспендиран на почетокот на 2021 година по, како што ги нарече компанијата обиди за поттикнување насилство за време на немирите на Капитол Хил.

Извршниот директор на Tesla и SpaceX, кој неодамна за 44 милијарди долари го купи Twitter, објави анкета со наслов: „Врати го поранешниот претседател Трамп“, со опциите „да“ или „не“. Маск се надоврза на објавата со зборовите „Vox Populi, Vox Dei“, латински израз што значи „гласот на народот е гласот на Бога“.

Според прелиминарните резултати, 53% од корисниците на Твитер би сакале да го видат Трамп незабранет, а 46% против. На анкетата која се очекува да трае до недела досега гласале повеќе од 7 милиони луѓе.

Во мај, пред да го купи Twitter, Маск ја осуди забраната на Трамп како „глупава“, сигнализирајќи дека ќе ја смени одлуката доколку неговиот договор за купување биде финализиран. „Трајните забрани треба да бидат исклучително ретки и навистина резервирани за профили кои се ботови или спам, профили за измама. Мислам дека не беше коректно да се забрани Доналд Трамп“, рече тој тогаш.

Сметката на поранешниот претседател беше трајно суспендирана од Twitter во јануари 2021 година поради, како што наведе страницата на социјалните мрежи, прекршување на нејзината политика за „глорификација на насилството“. Пред тоа, Трамп, кој во тоа време имаше речиси 80 милиони следбеници, постојано зборуваше за поддршка на луѓето кои упаднаа во зградата на американскиот Капитол на 6 јануари во знак на протест против победата на Џо Бајден на претседателските избори во 2020 година.

Анкетата доаѓа откако Маск претходно во петокот врати три профили вклучувајќи ги и оние на канадскиот психолог Џордан Петерсон, либералната комичарка Кети Грифин и сатирната страница Бабилон Би.

Тој исто така рече дека новата политика на Твитер ќе биде „слобода на говор, но не и слобода на дофат“ и дека „твитовите со негативна/омраза ќе бидат максимално дебутирани и демонетизирани“, со казни што ќе се применуваат на поединечни објави наместо на цели сметки.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.